Berlín je chudý, ale sexy. To jsou slova dlouholetého (od roku 2001) starosty města Klause Wowereita. O Berlíně se říká, že vlastně ani do Německa nezapadá. Stavby jsou předražené, termíny se nedodržují, německá preciznost a dochvilnost v této metropoli údajně prostě nefunguje. Možná i proto má Berlín svou unikátní atmosféru, ke které stojí za to přičichnout.

„Berlin ist arm, aber sexy.“ … „Berlin is poor, but sexy.”

– Dostupné z Berlin’s ‘poor but sexy’ appeal turning city into European Silicon Valley

 Do Berlína? Autobusem.

S kým jet do Berlína? S Eurolines nebo se Student Agency?

Eurolines vs. Student Agency

 

Původně bylo v plánu vydat se do Berlína autobusem se společností Student Agency. Díky naší pohodlnosti, lenosti a laxnosti jsme promeškali vhodný čas k nákupu jízdenek ranních spojů, takže přišla na řadu nutnost hledat alternativu.

Hlavní požadavek byl autobus s wifi. Přepravní společnost Eurolines jezdí do Berlína třikrát denně. V 7:00, v 9:00 a v 18:00. Cesta trvá asi 4,5 hodiny. Na tomto spoji je poskytován „luxusní Business class servis“ se zdarma připojením k wifi, se zásuvkami 220V (respektive 230 V, ale to je detail), dále jsou k dostání noviny, časopisy a zdarma je i 0,5 litrová lahev vody. Celkem příjemný servis. Cena 666 Kč pro mládežníky od 12 – 25 let je férová cena. Pokud na žádnou z deklarovaných slev nedosáhnete, cena 740 Kč je rovněž příjemná.

Po osobní zkušenosti mám pár doplňujících bodů:

  • Wi-fi není koncipovaná pro „uspokojení“ každého cestujícího. Zkrátka a dobře, wi-fi byla totálně zasekaná a v podstatě nepoužitelná. I HATE THIS.
  • Pan řidič se s nakládáním kufrů do zavazadlového prostoru vůbec nes*al. Když jsem mu řekl: „Bacha, mám tam celý plato vajíček“ – ani se nezasmál. Stejně tak, když kamarád zmínil drahý porcelán od maminky.
  • V autobuse nefunguje žádná obsluha, na níž jste možná zvyklí ze Student Agency. Tedy, já na to zvyklý jsem, jezdím s nimi relativně často. Vodu a sušenky (sušenky jsem neočekával) si tedy berete sami po „nalodění se na palubu“.
  • Neexistuje ani rezervace místa. Na nádraží je proto dobré nacpat se co nejblíže ke dveřím a jít do autobusu včas, abyste v případě plně naloženého autobusu mohl se svým spolucestujícím (pokud necestujete sami) zabrat volná místa vedle sebe.

Cesta nazpátek proběhla se společností Student Agency.

  • Wi-fi fungovala až v Česku. Damn! Co je tedy vlastně horší? Skoro nepoužitelně pomalé připojení v podání Eurolines nebo to, že Wi-fi funguje až poslední třetinu jízdy? Těžko říct.
  • Obsluha v podání příjemně vystupující stevardky je spolu s teplým nápojem zdarma vždycky příjemná.
  • Cena 675 Kč pro mladíky je také fajn.

Berlín – 10 míst, které musíte navštívit

5 dní na prozkoumání Berlína určitě není moc. Zvlášť po pročtění článku Berlin, du bist so wunderbar a rovněž i po mé 3 roky staré několikadenní zkušenosti z pobytu v Berlíně. Abychom si s kamarádem pobyt v Berlíně užili co nejvíce a abychom stihli vidět maximum zajímavých věcí, začali jsme před cestou zuřivě googlit. Osvědčená studentsko-cestovatelská hesla typu „what is free in berlin“ přinesla řadu zajímavých cestovatelských tipů. Zanesli jsme si je do google mapy.

Mapka Berlína.

Berlín s vyznačenými zajímavými body.

 

Reichstag Building – Budova Říšského sněmu v Berlíně

Reichstag Building – Budova Říšského sněmu v Berlíně

Reichstag Building – Budova Říšského sněmu v Berlíně

 

Monumentlní budova německého parlamentu nabízí možnost návštěvy zcela zdarma, avšak s nutností včasné registrace na webu (odkaz viz níže). Budova parlamentu je otevřena každý den od 8:00 do půlnoci, avšak ne po celý rok. Střešní terasa a střešní kupole je uzavřena na celý den 24. prosince a od 16:00 ještě 31. prosince. Samotná kupole je pro návštěvníky uzavřená od 4. do 8. března, od 22. do 26. července a od 14. do 18. října z důvodů pravidelné údržby. Střešní terasa je však otevřená i v těchto dnech.

 

East Side Gallery – pozůstatek berlínské zdi

East Side Gallery – pozůstatek berlínské zdi

East Side Gallery – pozůstatek berlínské zdi jako umělecké dílo

 

Jedna z mála zachovaných částí berlínské zdi slouží v současné době jako jakýsi monument svobody, připomínající dobu minulou. East Side Gallery je se svými více než sto street artovými malbami asi největší “otevřená” galerie pouličního umění na světě.

Brandenburg Gate – Braniborská brána

Brandenburg Gate – Braniborská brána

Brandenburg Gate – Braniborská brána v samém srdci Berlína

 

Brandenburská brána – symbol Berlína. Nachází se v samém centru města a vybudována byla v roce 1791.

Unter den Linden – Ulice Pod Lipami

Malebná Ulice Pod lipami - Unter den Linden

Unter den Linden – Ulice Pod Lipami

 

Lipami lemovaná ulice uprostřed Berlína. Malebně-pohádková Ulice Pod Lipami vybízí svou atmosférou k relaxu s dobrou kávou a ještě lepší společností.

Kreuzberg Tempelhofer Berg – nejvyšší bod

Kreuzberg (Tempelhofer Berg) – nejvyšší bod Berlína

Nejvyšší bod Berlína je 66 m vysoký kopec Kreuzberg (Tempelhofer Berg)

 

Nejvyšší kopec Berlína s výškou 66 metrů nad mořem nabízí příjemný výhled na městskou část Kreuzberg. Městská část Kreuzberg je v Berlíně velmi oblíbeným místem, žije zde také velmi mnoho přistěhovalců. Dnes se jedná o kulturně velmi bohaté město. Kluby ve čtvrti Kreuzberg jsou proslulé.

Berlin Free City Walk Tour – prohlídka města s průvodcem zdarma

Free city walk tour se srazem u Braniborské brány

Free city walk tour pořádaná organizací Sandemans

 

Každé větší město nabízí možnost zúčastnit se prohlídky města s rodilým průvodcem. Láska a patriotismus k městu je to, co spojuje všechny organizace nebo jednotlivce, kteří tyto prohlídky zprostředkovávají. Na konci každé prohlídky je zvykem dát průvodci menší dýško (5-10 Eur je zcela dostačující). Jednu z nejpopulárnějších free city walk tour pořádají Sandemans a to každý den od 9:00, 11:00, 14:00 nebo 16:00. Délka této městské prohlídky je asi 2,5 hodiny a sraz je vždy před Starbucks u Braniborské Brány.

Alternative (free) City Tour – „alternativní“ prohlídka města s průvodcem zdarma

Alternative (free) City Tour Berlin přibližuje bohémskou tvář města, noční život, klubovou i uměleckou scénu.

Alternative (free) City Tour Berlin přibližuje bohémskou tvář města

 

Berlín očima místních umělců. Prohlídka míst, která nepatří mezi největší turistická lákadla města. Autentický zážitek, díky kterému pocítíte atmosféru města trochu jinak – očima undergroundových obyvatel města. Dýško je samozřejmě opět dobrovolné, jedná se však o takovu menší slušnost a poděkování.

Museum island – ostrov muzeí

5 muzeí na ostrově na řece Spree uprostřed Berlína. Není divu, že tento skvost je zapsán v UNESCO

Museum Island – ostrov pěti muzeí

 

Jeden z berlínských ostrovů na řece Spree se jmenuje Ostrov muzeí. Nachází se zde 5 muzeí (Pergamon, Bode, NeuesAlte Nationalgalerie a Altes Museum) a celý tento ostrůvek je zapsán mezi památky UNESCO. Pokud rádi navštěvujete muzea, tenhle ostrov určitě musíte navštívit.

  • doplnit odkazy pro jednotlivá muzea

Gedächtniskirche – Kaiser Wilhelm Memorial Church

Gedächtniskirche – Kaiser Wilhelm Memorial Church dnes slouží jako monument 2. světové války

Gedächtniskirche – Kaiser Wilhelm Memorial Church

 

Kostel Kaiser Wilhelm Memorial Church byl postaven v 90. letech 19. století. Během náletů v roce 1943 samozřejmě ani on neobstál. Zbyla z něho jenom zřícenina. V 60. letech minulého století byl kostel opraven a zrekonstruován – avšak né zcela. Kostelu chybí zbytek hlavní věže. Není to tím, že by na zbytek dostavby došly peníze. Kostel má v současnosti sloužit i jako určitá upomínka na 2. světovou válku.

Berliner Fernsehturm – Berlínská TV věž

368 m vysoká věž je spolu s Braniborskou bránou nejznámější symbol současného Berlína

Berliner Fernsehturm – Berlínská TV věž – Berlin TV Tower

 

Slavná televizní věž – nejvyšší bod a symbol Berlína – místo, které prostě musíte navštívit. Se svými 368 metry se Berlínská televizní věž může pyšnit titulem „4. nejvyšší volně stojící stavbu v Evropě“. Věž má úctyhodný průměr 32 m. Ve výšce 203 metrů je umístěna rozhledna a o 4 metry výše restaurace, která se otáčí každých 20 minut. Informace k aktuální ceně najdete na následujícím odkazu: