Amsterdam jsem bohužel nestihl příliš prozkoumat, takže asi nebudu tím nejlepším člověkem na místě, který by mohl o této metropoli vyprávět. Snad někdy příště. Proto se pokusím shrnout pouze několik mých poznatků o tomto městě. Amstredam je, tak jako každé turistické středisko plné laciných krámků s kýčovitým turistickým zbožím. V Amstredamu speciálně vládne sexistická tématika a samozřejmě tématika drog.
amsterfun
Amsterdam samozřejmě nabízí i další lákadla, která uspokojí i náročnější cestovatele. Pokud potřebujete mapu Amsterdamu, zakoupíte jí v kterékoliv turistické kanceláři. Zdarma mohou být k dostaní např. v hotelích, hostelích apod. Což je vlastně asi v ceně pobytu.

Pokud jste majiteli smartphonu s operačním systémem Android, doporučuji poohlédnout se po mapových aplikacích (nejlépe offline). Zkuste např. tyto:

Pokud jste uživateli iPhone, tak Vám neporadím, s tímto systémem zkušenosti nemám. Můžete se samozřejmě zmínit v komentářích, to budu moc rád.

Pro můj Windos Phone jsem bohužel žádnou kloudnou offline mapovou aplikaci nesehnal.

amster-platform

 

Zajímavé turistické cíle v Amsterdamu

– začnu těmi, co jsou zdarma:

Vondelpark – Nejznámější park v Amsterdamu, nachází se poblíž Vondelstraat a Eerste Constantijn Huygensstraat.

Waterlooplein – Známý bleší trh, mezi turisty velmi populární.

Leidseplein – Populární část města, spousta barů, coffeeshopů a dalších možností především (nebo nejen?) pro mladé.

Dam square – Národní monument postaven v roce 1956 jako památka padlým hrdinům během druhé světové války.

NDSM Werf – historická upomínka na největší loděnici v Amsterdamu. V současnosti se jedná o kreativní/alternativní místo na severním břehu řeky IJ. Na toto místo se dostanete zdarma trajektem z nástupiště 1, které se nachází za Centraal Station a jezdí od 9 ráno do půlnoci vždy v 15 a 45. Cesta trvá 15 minut.

– Následující atrakce už nejsou zadarmo. Pokud je chcete navštívit, určitě zvažte nejprve návštěvu turistické kanceláře a zkuste se poptat na nějakou slevu – např. pro studenty (jste-li studenti) – vyplatí se to!

Sexmuseum – první muzeum na světě v tomto „oboru“. Všechny vystavené exponáty byly shromážděny samotnými majitely.

Vstupné jsou 4 Eura, Damrak 18

Anne Frank Huis – Místo, v němž Anne Frank napsala svůj světoznámý deník během skrývání se před německou okupací.

Vstupné je 8.50 Eur, Prinsengracht 267

Van Gogh Museum – muzeum věnované tvorbě Vincenta Van Gogha.

Vstupné je 12.50 Eur, Paulus Potterstraat 7

Rijksmuseum – národní muzeum s 8000 umělěckými a historickými exponáty. Jsou zde i díla od světoznámých umělců v čele s Rembrandtem, Fransem Halsem nebo Johannesem Vermeerem.

Vstupné je 15 Euro, Museumstraat 1

Maddam Tussaud – světoznámá síť muzeí voskových figurín, zobrazující sochy světoznámých umělců, herců, politiků, …

Cena za 1,5 hodiny je 22 Euro, Dam 20

Ceny jsou platné k srpnu 2013. Pokud byste někdo měl nějakou aktuálnější „cenovou zkušenost“ z mého výčtu atrakcí, určitě se s námi podělte v komentářích. Děkuji.

Neodpustím si jeden „gastro – zážitek“ z restaurace Bierfabriek, kterou najdete v ulici Rokin 75.

bier

Zajímavostí a příjemným překvapením bylo, že na všech stolech byly buráky. Takže než člověk dostane jídlo, může si k pivku (ideálně) dát na chuť buráky. Mimochodem po celé restauraci jsou pytle napěchované dalšími buráky, takže když Vám dojdou, nemějte obavy a naberte si plnou hrst.

Hlavní chod jsem měl úžasně šťavnaté grilované kuře, pod nímž byla cherry rajčátka a rukola. K tomu hranolky a vynikající majonéza – nesrovnatelná s těmi, které možná znáte z obchodů v Česku. No a komu příliš majonéza nejede, ten určitě ocení další 4 omáčky, které v zápětí na stůl přinesl číšník. Jednalo se myslím o jakousi curry omáčku, bazalkové pesto, kečup a česnekovou majonézu. Vše ve stylových nádobách. Celkově krásný zážitek. A jako takový menší příjemný detail musím ocenit, že spolu s klasickým ubrouskem byly k dispozici i vlhké ubrousky. Vzhledem k tomu, že člověk dostane krásný kus drůbeže, je to parádní věc.

To je bohužel zatím vše, co mohu k Amsterdamu pověděť. Snad se tam někdy v budoucnu znovu vydám. Určitě moc rád informace doplním.

Několik obrázků, které jsem pořídil a které nejsou k zahození. Všimněte si těch nádherných budov…