gr

Groningen je největší město severní části Nizozemska. Z tohoto faktu získává automaticky skvělou strategickou pozici a potenciál k tomu, aby zaujímal kulturní i ekonomické středisko celé oblasti.

Groningen je město plné kontrastů. Najdete zde nejkrásnější historickou budovu hlavního vlakového nádraží v celé zemi, řadu zajímavých muzeí a historických i kulturních památek. Na druhou stranu je Groningen krásné studentské město se spoustou barů a nevyčerpatelnými možnostmi studentského života.

V Groningenu žije bezmála 192 000 obyvatel. Počet studentů se blíží 48 000. Tento fakt dělá z Groningenu nejmladší město v celé zemi. 25% tvoří studenti, dalších 25% připadá osobám mladším 35 let. Zdejší univerzita má na tomto faktu zásadní podíl.

Groningen – město festivalů

Každoročně se v Groningenu koná řada festivalů.

Studenten Cabaret Festival – Tento festival se může chlubit již více než 25 letou tradicí. Patří mezi vůbec nejpopulárnější festivaly svého typu.

EuroSonic / Noorderslag – Každoročně druhým týdnem v lednu se Groningen mění na hlavní město popové muziky. Centrum je protkáno několika pódii na kterých vystupuje více než 250 umělců. Jedná se o skvělou příležitost i pro začínající muzikanty. Zde totiž mají možnost vystupovat.

Jeden den je vždy vyhrazen pro udílení cen Dutch Pop Music Award. V tuhle dobu je město plné nejen hudebníků z celé země, ale i významných hudebních žurnalistů a dalších lidí, pohybujících se v hudebním průmyslu.

Noorderzon – Noorderzon patří ke kulturní události léta. 11 dní divadla, hudby, tance, cirkusového  a dalších typů vizuálního umění se střetává právě v Groningenu. Festival probíhá v parku s názvem Noorderplantsoen. Díky tomu má festival nezaměnitelnou atmosféru. Každoročně přiláká zhruba 130 000 návštěvníků.

Noorderlicht – Mezinárodní festival fotografie – každoročně na jiné téma.

Muzea, která stojí za zmínku

Grafisch Museum Groningen – Od prací výrobce tiskařského lisu Laurense Janszoona Costera (14. – 15. Století)  až po výrobky společnosti Apple. Grafisch muzeum nabízí fascinující historický průhled historií typografie, technologiemi tisku a grafiky. Je zde i speciální sekce věnovaná práci známého Gronigenského grafika Hendrika Nicolaase Werkmana .

University Museum – Muzeum disponuje impozantní sbírkou minerálů, fosílijí a dalších starobylých prostředků hrajících velkou roli v historii univerzity.

Groninger Museum – Muzeum současného a moderního umění. Elice známá je budova muzea, jejíž autorem je italský architect Allesandro Mendini.

Het Nederlands Stripmuseum – muzeum věnované známému nizozemskému animovanému seriálu.

The Northern Maritime Museum – The Northern Maritime Museum se nachází v nádherné historické budově z 15. Století. Muzeum je věnované lodím a stavbě lodím a dalo by se říct, že oslavuje mořeplavectví, které hrálo tak významnou roli v historii země.

V roce 2007 evropská komise provedla výzkum mezi obyvateli 75 větších a středně velkých evropských měst, jedním z nich byl Groningen. Výsledek byl takový, že Groningenští jsou nejšťastnějšími obyvateli svého města. Důsledkem tohoto žebříčku nastal v Groningenu velký turistický boom. Odkaz na tento žebříček je zde: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/studies/pdf/urban/survey062007_en.pdf.