Když se zeptáte kohokoliv, kdo není z Nizozemska aby Vám řekl, jaká zná nizozemská piva, značka Heineken bude určitě mezi prvními vyřčenými pivy. Aby ne, když se jedná o nejprodávanější pivo na světě.

Všude ve světě je Heineken považován za „prémiové pivo“, které patří k těm (nej)dražším. Možná Vás překvapí, že opravdu mnoho Nizozemců považuje Heineken skoro až za „odpad“… Několikrát jsem i slyšel, že lidé zde rádi říkají: „We drink beer and piss Heineken“. Neboli: „Pijeme pivo, chčijeme Heineken“.

Údajně je v Nizozemsku jedno místo, kde Heineken považují za celkem dobré pití… Jedná se o okolí místa, kde se Heineken vaří – tohle není můj výmysl, řekl mi to jeden člověk, samozřejmě ve srandě, ale vyznělo to tak, že se to u nich takhle říká.

Heineken patří v Nizozemsku mezi ta levnější piva. Z toho co jsem od Nizozemců slyšel o pivu Heineken, resp. názory na pivo Heineken, více méně se shodovaly s hodnocením na „unifikovaném“ českém pivařském webu: http://pivnirecenze.cz/4586-recenze-heineken.

Zajímá Vás, jako to vypadá v továrně na pivo Heineken? Koukněte se na tohle video: http://www.youtube.com/watch?v=IMWH1i04t4Y.

Ani další známá značka Amstel není příliš oblíbená. Avšak před Heinekenem mezi nizozemskými konzumenty přednost dostává. Obecně jsem se setkal s lidmi, kteří preferují piva belgická před těmi nizozemskými. Nejspíš je to takhle u většiny Nizozemců. Je to jedna z mála věcí, ve které jsou prý Belgičani o trochu lepší než Nizozemci. Mezi Nizozemskem a Belgií je taková menší přátelská rivalita. Existuje zde spousta fórků, které si dělají srandu z Belgičanů.

Česká piva a jiné alkoholické nápoje v běžných obchodech a supermarketech moc často k dostání nejsou. Pokud zajdete do speciálních prodejen alkoholických nápojů, určitě narazíte na Pilsner Urquell. Narazil jsem i na Becherovku.

Další zajímavé informace o jídle a pití (alko) naleznete zde: http://pekarek.blog.respekt.ihned.cz/c1-54765370-jak-je-to-v-haagu-s-jidlem-a-pitim