Na červenec 2014 mám nachystanou cestu do Srbska. Nyní jsem ve fázi, kdy pomalu, ale jistě začínám organizovat a plánovat cestu.

Jak tedy jet do Srbska?

… za co nejlepší cenu?

Do Srbska autem

Za co nejlepší cenu jedině vlakem nebo autem :-). Pokud cestujete ve větší skupince, nejrozumnější pro vás bude vzít auto a složit se na benzín či naftu. A pokud vás zas tolik necestuje, zkuste třeba jízdomat.cz. Do Srbska totiž čas od času taky někdo jezdí sám a za pár kaček nabízí místo v autě. Chcete-li však zvolit o chlup větší dobrodružství i pohodlí, čtěte dále.

Do Srbska vlakem

České dráhy nabízejí pravidelný spoj Praha – Bělehrad.

Nejvhodnějším spojem pro cestu do Srbska je přímý vlak EC 272/273 Avala. Ten vyjíždí z Prahy každý den v 5:39 a do Bělehradu dorazí ve 20:50. Zpět z Bělehradu se vrací v 6:45, do Prahy přijíždí ve 22:21. Trasu mezi oběma metropolemi tak urazíte přibližně za patnáct hodin.

viz: http://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/vlakem-do-evropy/srbsko/-7077/

Cenu jízdenky se přímo na webu ČD nedozvíte. Musíte jim napsat mail, ale odepíšou vám brzy – z mojí zkušenosti do druhého dne. No a v mailu se dozvíte něco takového:

Vážený zákazníku,

zpáteční jízdenka stojí 4267 Kč, Pokud si zpáteční jízdenku zakoupíte nejpozději tři dny před odjezdem, je možno využít zpáteční slevu CityStar za 3696 Kč.

S pozdravem

Kontaktní centrum ČD
840 112 113

… Tahle nabídka nevypadá vůbec špatně, ale existuje ještě lacinější řešení, co se týče vlakové přepravy do Srbska.

Nejlevnější vlakový lístek je možné sehnat za velmi pěkných 72 EUR. A samozřejmě se jedná o zpáteční vlakovou jízdenku Praha – Bělehrad. Kupte si s předstihem na webu ČD akční (včasnou) jízdenku Praha – Budapešť (od 38 EUR zpáteční) a z Budapešti potom jízdenku do Bělehradu za cenu 26 EUR zpáteční. Jízdenku si kupte v mezinárodní pokladně v Maďarsku. Nákup prý ale může být zdlouhavý, proto je lepší koupit jízdenku v e-shopu MÁV s následným vyzvednutím jízdenky na místě – v automatu.

Jedná se o poněkud zdlouhavější proces, možná trošíčku náročnější, než ten předchozí, ale low costové cestování takové prostě někdy bývá.

Do Srbska letadlem

… Za necelých 6 000. Takže to fakt není nic pro mě :-).

Do Srbka autobusem

Pokud vám nevadí sedět celý den v buse, můžete za solidní cenu využít služeb Eurolines. Jízdní řády Eurolines do Srbska ZDE.

Na webu Eurolines si můžete objednat zpáteční jízdenky z Prahy do Bělehradu za krásných 2 300 Kč.